Sčítanie ľudu a "bez vyznania"

Autor: Dárius Grelneth | 14.5.2011 o 1:20 | (upravené 14.5.2011 o 20:44) Karma článku: 12,79 | Prečítané:  2449x

Priznám sa, že aj ja patrím do tejto nemalej skupiny ľudí. Rozhodne nepodporujem cirkev, ktorá historicky toho napáchala až príliš veľa neľudského. Jej základy sa doteraz nezmenili. Spoločnosť historicky odmietla krvavé praktiky pod hlavičkou náboženstva a tak s mocnej organizácie sa postupne stali fragmenty. Ponúka však svoje etické princípy, ktoré sú však pre "bez vyznania" významne nahradené etikou humanizmu.

Prečo vlastne označiť na "Sčítaní ľudu" "bez vyznania"? Otázka by však mala znieť "Prečo nie?" Pokiaľ vnímame označenie "bez vyznania" ako hodnotu pod záštitou myšlienok a svetonázoru humanizmu, môžeme byť na túto voľbu právom hrdý. Práve tento svetonázor obsahuje v sebe silnú vieru (nie náboženskú vieru) v človeka a ním tvorenú spoločnosť. Presadzuje prospoločenské hodnoty. Je v súlade s najvyššími dokumentami štátu.

Humanizmus hlása myšlienky na reálnom nie spirituálnom základe. Práve človek vytvoril morálku a etiku, ktorú je pre neho aj výhodné uskutočňovať vo svojom živote.

Osobne mám dojem, že je lepšie veriť v to, čo je dokázateľné ako to, čo niektorí tvrdia, že "dokáž, že to nie je". Takto sa často dostávam do rozporu či cirkevná podstata nestojí v rovine s trpaslíkmi, lietajúcimi koňmi s krídlami, yetim, jednoducho len mytológiou. Práve u vymenovaných ťažko možné úplne zavrhnúť ich existenciu na 100%, ale zdravý rozum hovorí, že pravdepodobne nie sú.

Sám som členom Spoločnosti Prometheus, ktorá propaguje myšlienku humanizmu a posúva ju do spoločnosti. Som rád, že aspoň niekto koná v prospech nemalého množstva ľudí "bez vyznania". Držím nám palce, aby naše aktivity viedli ľudí k hlbšiemu zamysleniu nad duchovnými otázkami a dokázali si s nich vyčleniť tie duchárske.

Podporte svoj rozum a na Sčítaní ľudu označte "bez vyznania"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?